Prospectus
Download a copy of our Prospectus (PDF)

Download
Ofsted


View details about Ofsted visits and inspection reports

View


View exam results, progress, attendance and more.


Data Dashboard
SJSF Prospectus
Download a copy of the Sixth Form Prospectus (PDF)

Download
Get Into Teaching
Want to get into teaching? Visit our St George's Partnership - SCITT website

Visit
classroom students
students classroom
students outside
students classroom
St George's Academy Ruskington Campus
St George's Academy Sleaford Campus

Extra Curricular Activities

There are a varied range of Extra Curricular Activities for students to take part in.  The activities vary from homework club, outdoor/indoor sports, games club, chess club, singing and drama clubs and many more. Please be aware that space in some of these activities is limited, and while participation will normally be arranged on a first come, first served basis, failure to participate regularly may result in the place being withdrawn.

To view our Music Extra Curricular Activities - click here.

To view our Sports Extra Curricular Activities - click here. 

Disclaimer: The information provided was correct at the time of upload but may vary from term to term. If you are interested in any of our activities, we recommend that you speak to the member of staff running it to confirm times and dates.

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU KS3 Homework Club R26 11.15-11.45am

TAs

RU Computer Games & Xbox Club R15 12.50-1.15pm

Mr Rushall / TAs

RU Homework Club Learning Mentor Room 11.15-11.45am
12.50-1.20pm

Mrs Johnson

RU Homework Club Library 3.30-4.30pm

Mrs Bryant






SL Library Homework Club Arnold Library 3.30-4.30pm

Mrs Curtis

 

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU Art Catch-up Club (Y11 A,C & D) R5 11.15-11.45am

Ms Harris

RU Badminton (Y8 & 9) Sports Hall 11.20-11.40am

Mrs McCarthy

RU Spanish Revision (Y10) R14 12.50-1.15pm

Senorita Clark

RU Fine Art Catch-up Club (Y11) R5 12.50-1.15pm

Ms Harris






SL BTEC Media Coursework Support (Y9-11) C1 11.15am-11.45am

Mr Walters

SL Boys Basketball NSH 3.30-4.30pm

Mr Hughes

SL Homework Club Woodlands 3.30-4.30pm

The TAs

SL KS5 Textiles (Y12 & Y13) M17 3.30-4.30pm

Mrs Howell

 

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU Maths Revision Sessions (Set 3) R3 11.15-11.45am

Mr Howell

RU GCSE Spanish Support (Y11) R25 12.50-1.15pm

Mrs Mulrennan

RU Interact Club (Starts Term 2 - All Yrs) COG 12.50-1.15pm

Mrs Crawshaw

RU Young Carers Club (Week 2 - Members Only) R22 12.50-1.15pm

Miss Clark, Mrs Shelley,
Mrs King

RU Boys Football (Y7-10)   3.40-4.20pm

Mr Walker

RU Cookery Club (Y8-Y11 - Starts Term 2 - Y7 from Jan) R20 3.30-5.00pm

Mrs Wetherill

RU Girls Football (Y7)   3.40-4.20pm

JMS

RU Girls Football (Y8 & 9)   3.40-4.20pm

Mrs McCarthy

RU Spanish Revision (Y11) R14 3.00-4.00pm

Senorita Clark






SL Boys Football Football Pitches 3.30-4.30pm

Male PE Staff

SL BTEC Media Coursework Support (Y9-Y11) C1 3.30-4.30pm

Mr Walters

SL Drama Production Rehearsals Main Hall 3.30-5.15pm

Mrs Clifton, Miss Huggins

SL Graphics Catch Up (Y9 & 10) T2 3.30-4.30pm

Mrs Jones

SL Homework Club Woodlands 3.30-4pm

The TAs

SL Netball Courts 3.30-4.30pm

Mrs Garner, Mrs Offers,
Mrs Cummings

 

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU French GCSE Support Club (Y9 & Y10) R25 11.15-11.45am

Mrs Mulrennan

RU Science Club (Y7 & Y8) R23 11.15-11.30am

Mrs Rowbottom, Mrs Waters
& Miss Hall

RU Volleyball (Y7-9)   11.20-11.40am

Mr Walker

RU English Revision Sessions (Y11) R11 3.30-4.15pm

Miss Bowles

RU GCSE Spanish Support (Y11) R25 3.30-4.15pm

Mrs Mulrennan

RU Greenpower Club (Y7-11 - Members Only) R21 3.30-5.00pm

Mr Mitchell

RU Graphic Design Coursework Club (Y10-11) R21/22 3.30-4.30pm

Miss Clark

RU Netball (Y7-9) Sports Hall 3.40-4.20pm

Mrs McCarthy






SL BTEC Media Coursework Support (Y9-11) C1 11.15-11.45am

Mr Walters

SL Computer Science Coding Club (Y9-11) C3 11.15-11.45am

Mr Stewart

SL Athletics Training Field 3.30-4.30pm

Miss Cox & Mr Wilson

SL Boccia OSH & NSH 3.30-4.30pm

Mr Walsh-Horne

SL Graphics Catch Up (Y9 & 10) T2 3.30-4.30pm

Mrs Jones

SL Homework Club Woodlands 3.30-4.00pm

The TAs

 

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU Basketball (Y7 & 8)   11.20-11.40am

NC1 / GXH

RU Ruskington Choir R6 11.15-11.45am

Mr Hughes

RU Art Catch-Up Club (Y11 A,C & D) R5 12.50-1.15pm

Ms Harris

RU Spanish Revision (Y11) R14 12.50-1.15pm

Senorita Clark

RU Spanish Revision (Y10) R14 3.30-4.00pm

Senorita Clark






SL French Reading Club B4 12.50-1.20pm

Mrs Tilley

SL Boccia OSH & NSH 3.30-4.30pm

Mr Walsh-Horne

SL Boys Rugby Rugby Pitches 3.30-4.30pm

Male PE Staff

SL BTEC Media Coursework Support (Y9-11) C1 3.30-4.30pm

Mr Walters

SL Combined Cadet Force NSH 3.45-5.15pm

Mr Walker

SL Girls Football Football Pitches 3.30-4.30pm

Miss Cox, Mrs Jones

SL Graphics / Child Development (Y9-11) T2 3.30-4.30pm

Mrs Bird

SL Gymnastics & Trampolining OSH 3.30-4.30pm

Mrs Garner, Mrs Offer

SL Homework Club Woodlands 3.30-4.00pm

The TAs

SL Year 7 Art Club (Y7) AR5 Starts Afterschool (Term 2)

Mrs Rawlings

SL Year 7 Drama Club (Y7) T11 3.30-4.30pm

Mrs Clifton

 

CAMPUS CLUB WHERE TIME STAFF
RU Badminton (Y7) Sports Hall 11.20-11.40am

NC1

RU Fine Art Catch-Up Club (Y11) R5 11.15-11.45am

Ms Harris

RU Academy Council (Starts Term 2 - All Yrs) R10 12.50-1.15pm

Mrs Groom / Mrs Crawshaw






SL BTEC Media Coursework Support (Y9-11) C1 11.15-11.45am

Mr Walters